ŽIVOTOPIS

Narodil jsem se 10. června 1963 v Čeladné u Frýdku-Místku, ale celé dětství jsem již strávil v Ostravě, kde žili mí rodiče. Maminka, která pocházela z rodiny výjimečně nadaných a úspěšných profesionálních hudebníků vyučovala hře na klavír. Tatínek pracoval jako ekonom na Generálním ředitelství OKD a později jako docent začal vyučovat ekonomii na Vysoké škole báňské, kde přednáší doposud. Ke sportu mne přivedli rodiče, krasobruslení jsem se věnoval od svých pěti let jako hlavnímu sportu. Byl jsem však také veden k všestranným zájmům, jako muzikálně nadaný jsem osm let hrál na klavír. Když ale bylo třeba se rozhodnout, zvítězilo krasobruslení. Právě disciplína sportovních párů mne ve čtrnácti letech přivedla do Brna, kam jsem přešel do střediska vrcholového sportu. Mezitím jsem úspěšně dokončil studium na gymnáziu v Brně a následně zde vystudoval Přírodovědeckou fakultu, obor odborná geografie a kartografie, kterou jsem si zvolil k vysokoškolskému studiu, protože jsem měl vztah k zeměpisu a inklinoval k přírodovědným předmětům.

V centru vrcholového sportu jsem začal bruslit v kategorii sportovních dvojic, nejdříve v juniorské reprezentaci, kdy jsem se účastnil soutěží mistrovství světa juniorů, později následovala seniorská reprezentace, v rámci níž jsem od 19 let absolvoval řadu mezinárodních soutěží, mistrovství Evropy a mistrovství světa. Jako mnohonásobný mistr republiky ve sportovních dvojicích jsem následně zažíval první úspěchy na mezinárodních závodech, pokaždé s umístěním do desátého místa. Třikrát jsem reprezentoval Českou republiku na zimních olympijských hrách - v roce 1988 v Calgary, v roce 1992 v Albertville a v roce 1994 v Lillehammeru. Za největší úspěch na olympijských hrách považuji umístění na 4. místě v Albertville. V roce 1992 po získání první medaile vicemistra světa následovalo pozvání do Kalifornie ke světově uznávané trenérce sportovních dvojic Irině Rodninovové, která je díky počtu získaných medailí dodnes historicky nejúspěšnější krasobruslařka všech dob. Pod vedením této vynikající sportovkyně, která nedávno zapalovala olympijský oheň na olympiádě v Soči 2014, jsme v roce 1995 ziskem titulu mistra světa ve sportovních dvojicích jako první Češi dosáhli největšího úspěchu ve své kariéře vůbec. Ukončení amatérské kariéry vystřídalo působení v prestižních soutěžích profesionálů, a následně přišly další dva tituly profesionálních mistrů světa v letech 1995 a 1997. V rámci disciplíny sportovních dvojic jsme dokonce jako jediní v historii krasobruslení získali dva tituly mistrů světa v jednom roce - jako amatérští i profesionální mistři světa.

V další etapě svého sportovního vývoje jsem od roku 1995 do roku 2008 působil jako profesionální krasobruslař v různých prestižních světových show – Champions On Ice, Stars on Ice, Holiday on Ice, a také v rámci České republiky v populárních muzikálech na ledě. Kromě toho jsem se začal podílet na organizování kulturních akcí většího rozsahu, jako byla například show Jevgenije Pljuščenka v Praze, kdy jsem inicioval vystoupení Jevgenije v České republice, dále v rámci televizních projektů soutěž Dancing on Ice pro slovenskou televizi TV JOJ a další.
Po ukončení profesionální krasobruslařské kariéry v roce 2008 jsem se začal více věnovat trenérské činnosti, ale také řadě dalších aktivit zcela odlišného charakteru, mezi kterými mne nejvíce od roku 2011 oslovila spolupráce se společností Ertrag& Sicherheit (E&S) při poskytování majetkového poradenství.

Nyní působím také jako trenér krasobruslení v rámci klubu Skating Park Brno, VSK Technika, kde jsem začal pomáhat při přípravě budoucích reprezentantů v krasobruslení. Právě zkušenosti z trenérského působení mi umožnily více poznat aktuální problémy sportovní činnosti, především v oblasti financování mládežnického sportu a jeho zázemí. Trenérská činnost se tak pro mne stala významným impulsem k zahájení aktivit pro podporu sportu a tělovýchovy.

Snaha pomoci sportu a přesvědčení o nezbytnosti změn v oblasti jeho financování mne přivedly do Hnutí pro sport a zdraví, které v roce 2012 založil tehdejší poslanec Josef Dobeš. Hnutí, do kterého jsem vstoupil a byl následně zvolen jako jeden z místopředsedů, nabízelo platformu sportovcům usilujícím o reformaci přístupu ke sportu. Přestože mé aktivní působení v Hnutí skončilo po utlumení jeho činnosti odchodem Josefa Dobeše, myšlenka pomoci sportu mne neopustila, a stále usiluji o možnost pokračovat ve svých vizích.

V době probíhající kampaně při volbách do Poslanecké sněmovny jsem pečlivě sledoval mediální vystupování jednotlivých politických stran. Mimořádně mne zaujalo politické hnutí ANO -  nejen svou celkovou prezentací a pozitivním přístupem k mnoha doposud neprávem opomíjeným tématům, mezi která lze zařadit v současné době také problematiku financování sportu, ale oslovila mne i účast velkých sportovních osobností, které ANO vyjádřily svou podporu.

Mé profesní zkušenosti vycházející z dlouholetého působení v oblasti vrcholového sportu zahrnují vedle profesionálního krasobruslení a trenérské činnosti také manažerské aktivity při organizování kulturních a sportovních akcí. Díky této ne zcela typické profesní kariéře, která mi přinesla mimořádné zkušenosti, a nyní i šanci podpořit prostředí českého sportu, vnímám možnost zapojit se aktivně do činnosti hnutí ANO jako příležitost upozornit na problémy současného sportu. Rád bych tak učinil nyní na komunální úrovni, v prostředí města, ve kterém žiji od 14 let, a jehož problémy jsou mi důvěrně známé, ať již se jedná o problematiku sportu a jeho financování, nebo jiná pro město Brno aktuální témata.

Zájem o spolupráci s hnutím ANO tak pro mne představuje další krok k realizaci toho, co je v současné době aktuální v oblasti podpory sportu a zdravého životního stylu. Zejména bych rád upozornil na nedostatečnou podporu sportovních klubů a sportující mládeže, chybí podpora mladých talentů a především efektivní systematická koncepce financování sportovních aktivit a zařízení. Díky mnoha letům stráveným ve sportovním prostředí mám řadu zkušeností s mechanismy financování sportu, které je obzvláště v Brně nutno vnímat jako podhodnocené. Nejedná se však jen o krasobruslení, v obecné rovině je třeba podpořit mládežnický sport, chybí členské základny a dostatečné zázemí pro sportovní vyžití jako zájmovou činnost.

 „Díky sportu jsem se naučil smyslu pro fair-play a pevné vůli, nyní bych rád svou energii a získané životní zkušenosti věnoval podpoře sportu a zdravého životního stylu všech věkových kategorií, především však rozvoji talentované mládeže.“

Dosažené sportovní výsledky
1995      Mistrovství světa, Birmingham, ANGLIE 1. Místo
                http://www.youtube.com/watch?v=QqRJBKw6Ad8
1995      Mistrovství Evropy, Dortmund, NĚMECKO 2. Místo
                http://www.youtube.com/watch?v=xy1Y0ZIp9zE
1995      Profesionální mistrovství světa, Landover, USA 1.místo
                http://www.youtube.com/watch?v=EkS-V_hXl74
1997      Profesionální mistrovství světa, Landover, USA 1.místo
1992      Mistrovství světa, Oakland, USA 2. místo
1992      ZOH, Albertville, FRANCIE 4.místo